Jak leczyć naderwany mięsień dwugłowy?
Naderwanie mięśnia to nic innego, jak rozerwanie części włókien mięśniowych, naczyń krwionośnych i często nerwów. Kiedy dochodzi do takiej kontuzji? Na pewno wtedy, gdy źle przygotowani chcemy dźwignąć duży ciężar. Powinniśmy przed takim wysiłkiem dobrze rozgrzać mięśnie, o czym niestety często zapominamy.
Dobrze przygotowana i przeprowadzona rozgrzewka pozwoliłaby nam uniknąć bolesnego problem. W przypadku, kiedy przytrafi się nam taka kontuzja, w pierwszej kolejności pozwólmy mięśniom odpocząć, nie wykonujmy żadnych ruchów. Bolesność mięśnia możemy zminimalizować stosując leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Wato unieruchomić naderwany mięsień za pomocą opaski uciskowej czy bandaża i przez najbliższe dni stosować zimne okłady. Po tym czasie możemy przystąpić do wykonywania krótkimi seriami kontrolowanego, delikatnego napinania mięśnia. Jest to konieczne, ponieważ nie można dopuścić do sytuacji, kiedy mięsień pozostaje w zupełnym bezruchu.
Pamiętajmy jednak, żeby w trakcie tych ćwiczeń nie obciążać naderwanego mięśnia. Kiedy już ustąpi bolesność, ewentualny obrzęk czy siniaki, należy przystąpić do czynnej rehabilitacji. Najlepszą jej formą są wszelkie ćwiczenia w wodzie, wykonywane najlepiej pod kierunkiem specjalisty, który fachowo dobierze dla nas indywidualny program rehabilitacyjny.
Po zaliczeniu wskazanej serii ćwiczeń w wodzie, można również przejść do regularnego pływania, które pozwoli zregenerować mięśnie, na pewno je wzmocni i przywróci im elastyczność.