Wymiana stawu kolanowego

Wymiana stawu kolanowego

Zużycie stawu kolanowego i dość poważne jego uszkodzenia są powodem powstania choroby zwyrodnieniowej. U starszych wiekiem osób w sposób naturalny następuje zużycie chrząstki stawowej co powoduje dotkliwy ból i ograniczenie ruchów. Na degradację stawów kolanowych ma też znaczny wpływ budowa kośćca.

Jeżeli chory ma koślawość lub szpotawość kończyn znacznie częściej narażony jest na zniszczenie stawów, ponieważ poprzez codzienne używanie utrwala ich nieprawidłowe obciążenie. Całkowita wymiana stawu kolanowego polega na zastąpieniu naturalnych części elementami sztucznymi. Najczęściej stosuje się części wykonane z metalu i plastiku.

Metalowy element, który ma zastąpić ten oryginalny montuje się do kości udowej, a metalowo – plastikowy do piszczelowej. Czasami konieczne jest również zamocowanie plastikowej nakładki na rzepkę kolanową. Całkowite usunięcie stawu kolanowego eliminuje pacjenta z czynnego funkcjonowania na kilka tygodni.

Po krótkim pobycie w szpitalu wskazana jest oczywiście prawidłowa i konsekwentna rehabilitacja. Na szybszy powrót do zdrowia mają szansę ci pacjenci, którzy prowadzą spokojny tryb życia, mają dobrą opiekę osób bliskich, nie muszą pokonywać wielu schodów czy poruszać się po nierównym terenie. Zakładając, że będą musieli wykonać większy wysiłek, powinni być przygotowani na korzystanie ze stabilizatora stawu.

Na takie sytuacje zwykle narażone są osoby samotne, które wszystkie podstawowe czynności życiowe muszą wykonywać same, bez pomocy osób z zewnątrz.

www.ihwc2010.com