Depresja – co to za choroba?
Jeszcze niedawno depresja, której głównym objawem jest obniżenie nastroju, traktowana była traktowana bardziej jako fanaberia niż schorzenie. Tymczasem to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.
Jak je rozpoznać? Jako że okresowy smutek i przygnębienie to uczucia, które każdy z nas doświadcza wielokrotnie w swoim życiu, depresję można rozpoznać dopiero po około trzech tygodniach od wystąpienia obniżenia nastroju. Dodatkowo smutkowi muszą towarzyszyć inne objawy, czyli m.
in. niska samoocena, brak energii i wiary we własne siły, a także trudność, a nawet niemożliwość odczuwania radości oraz innych pozytywnych uczuć.
Depresję prawidłowo rozpoznać może jedynie lekarz, ponieważ tylko on posiada do tego odpowiednią wiedzę. Mimo to według badań, połowa chorych leczących się u lekarzy ogólnych, depresja nigdy nie zostaje zdiagnozowana.
Jeżeli więc od dłuższego czasu obserwujemy u siebie niepokojące objawy, najlepiej od razu udać się do psychiatry. Nie potrzebujemy do tego skierowania.